Як з’явилися міста?

Як з'явилися міста?

Коли з’явилися перші міста на території Росії? Нещодавно археологами в Челябінській області зроблені воістину сенсаційні відкриття. Було виявлено поселення, назване Аркаим і що відноситься до XVIIXV ст. до н. е.. За всіма ознаками Аркаим повністю подібний містах стародавнього Близького і Середнього Сходу, які з’явилися лише трохи раніше Аркаима. Мало того, навколо Аркаима на відстані 2530 км знайдена ціла серія таких же міст.

Розкопані округлої форми діаметром близько 170 м будинку з глинобитних цеглин. Вони розташовані напівколами навколо центральної майданчики міста.

Дверей в будинках немає, виходили і заходили через дах по сходах. Зовнішня стіна зовнішнього кола будинків служила стіною міста.

Наявність таких міст свідчить про прихід в Південне Зауралля великої групи населення з півдня, з Близького або Середнього Сходу, яке тут змішалося з родинним (швидше за все, індоєвропейським) місцевим населенням. Ідентичні дому та фортеці (типу Чатал-Хююка) знайдені на Близькому Сході і добре описані археологом Мелларт: Кожен будинок мав лише один поверх, висота якого відповідала висоті стін; входили в будинок через отвір в даху по дерев’яних сходах, притуленою до південної стіни.

Через своєрідності системи виходів зовнішня частина поселення являла собою масивну сітку та інші оборонні споруди були не потрібні. Захисники, озброєні луком зі стрілами та пращами, цілком могли дати відсіч бандам мародерствуючих розбійників, які наважилися б напасти на містечко, тому свідоцтва вбивств не виявлені. У чому загадка перший культури землеробів півночі Європи? ТРБ так називається неолітична культура півночі Європи IVIII тис. до н. е.. Селища складалися приблизно з 50 прямокутних кам’яних будинків. Усередині будинків були меблі, зроблена з кам’яних плит.

Там же знайдені останки кісток домашніх тварин і культурних рослин. Це були селища перших землеробів і скотарів півночі Європи. Померлих в ТРБ ховали в довгастих курганах або в кам’яних ящиках.

Жителі будували колективні усипальниці з каменю, дуже схожі на селища з кімнатами, коридорами і т. п. Але чому все з каменю, адже навколо удосталь росли дерева? Місцеве населення Європи тоді і набагато пізніше будувало і свої будинки, і усипальні з дерева. А тут камінь, як у Єгипті та Месопотамії, де не було лісів. Випадково людина будувати будинки з каменю в лісі не буде. От якщо боги (тобто традиція) накажуть.

А може бути, люди ТРБ прийшли на північ Європи з півдня з безлісих областей? І просто не звикли будувати будинки і гробниці з дерева?

Але яким шляхом прийшли перші скотарі і хлібороби в Північну Європу? Виявилося, що найдавніші селища ТРБ з’явилися на морському узбережжі Ютландії, Скандинавії та Європи. Пізніше, через сотні років, вони стали поширюватися і в глиб материка.

Значить, перше землероби і скотарі прийшли по морю, обігнувши всю Європу? Мабуть, так.

Відомий американський учений Р. Брейдвуд вважає, що землеробство і скотарство йшло до Європи не по суші, а по морю.

Як з’явилися міста?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!