Як працює батарейка?

Як працює батарейка?

Електричні батарейки — дуже корисна річ. Багато іграшки працюють від батарейок, і це дуже зручно. А то довелося б включати їх в розетку, плутатися в довгих проводах. До того ж електричний струм з мережі не підходить для іграшок, знадобилася б ще спеціальна коробочка для його виправлення.

Батарейки дають іграшок і іншим корисним речам незалежність і самостійність, і це так приємно! Батарейка робить електричний струм: крутяться колеса у машинки, ходять годинник, грає магнітофончік.

А батарейка «сідає». Що значить «сідає»? Таке слово використовують, щоб показати, що батарейка витрачає свою енергію.

Так людина, коли починає втомлюватися, прагне кудись присісти. Коли всю енергію батарейка витратить, то перестане працювати, більше не зможе електричний струм робити. Що ж у ній відбувається? Я розповім про пальчиковую батарейку.

Її так назвали, бо вона схожа на пальчик. Всередині у неї — два циліндрика, вставлені один в іншій.

Між циліндрик — спеціальний розчин або паста. Від одного циліндрика до іншого і тече електричний струм. Наприклад, від одного циліндрика по дроту струм йде в моторчик машинки, крутить колеса, і далі по дроту підходить до іншого циліндрик.

Електричний струм у проводах — це рух електронів, а в розчині між циліндрик — це рух іонів. Все найцікавіше відбувається на цих циліндрик, де рух електронів перетворюється на рух іонів. Циліндрики зроблені з різних речовин.

Один з них зроблений з металу. Наприклад, цинку. У металі багато електронів гуляє вільно. Це означає, що атоми металу перетворилися на іони.

Іони в кілька тисяч разів важче електронів, їх важко зрушити з місця, і в електричному струмі в самому металі вони не беруть участь. Струм по металам переноситься електронами.

А в батарейці цей метал одним боком мокне в розчині. У результаті частина іонів з металу потрапляє в розчин.

І в металі залишаються «зайві» вільні електрони. Загальний заряд електронів стає більше, ніж у іонів. Такий безлад в природі довго існувати не може. Електрони вирушають на пошуки позитивних іонів.

Але через розчин-то вони пройти не можуть, у них один шлях — через дроти, через моторчик, покрутивши колеса, електрони потрапляють на другий циліндрик батарейки. А другий циліндрик батарейки зроблений з іншої речовини. Це така речовина (наприклад, з’єднання марганцю з киснем), яке охоче вихоплює іони з розчину, і за допомогою електронів, що прийшли по проводах, утворює з ними якесь нове речовина, з’єднуючи електрони з іонами і зі своїми атомами.

Ось так і підтримується електричний струм. Один циліндрик батарейки віддає позитивні іони в розчин, а електрони в дроти, а інший вистачає іони з розчину, а електрони з проводів і з’єднує їх в нову речовину. І в міру роботи батарейки псуються обидва циліндрика і розчин між ними.

А коли остаточно зіпсуються, то і кажуть, що батарейка «села». Найскладніше у створенні батарейок — це підібрати матеріал для циліндриків і розчину між ними. Зазвичай це рідкісні метали.

Тому в багатьох країнах «сіли» батареї не викидають в загальний сміття, а збирають і на спеціальних заводах відновлюють матеріали, з яких вони були зроблені, щоб використовувати їх ще раз.

Як працює батарейка?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!