Як оформити пенсію?

Як оформити пенсію?

Максимум 50 хвилин має йти на очікування в черзі при подачі заяви про призначення пенсії. Ще стільки ж — на перевірку документів та реєстрацію заяви співробітником Пенсійного фонду. Такими є вимоги нового адміністративного регламенту, що регулює роботу ПФР.

Документ публікує сьогодні Російська газета на сторінці 20. Правила звернення за пенсією, які визначали всі етапи процесу її оформлення, існували і раніше — на додаток до Закону Про трудові пенсії в РФ. Нинішній регламент являє собою розширену і доповнену версію цих правил: він не тільки більш сучасний і докладний, він ще й враховує розвиток інформаційних технологій, зокрема Інтернету, — пояснили РГ в Пенсійному фонді РФ. Зокрема, документ передбачає можливість подання заяви для призначення пенсії в електронному вигляді.

Втім, поки абсолютна більшість людей оформляють свою пенсію особисто — і це займає багато часу і сил. Новий регламент детально прописує всі кроки, які повинна зробити людина. Наприклад, якщо громадянин вирішить попередньо все з’ясувати по телефону, йому зобов’язані надати вичерпну інформацію і про терміни подачі заяви, і про необхідні документи, і і про нормативних правових актах, що регулюють питання прийому та реєстрації заяв. Причому, згідно з регламентом, співробітник ПФР зобов’язаний представитися, говорити чітко і розбірливо і не відволікатися під час консультації на інші справи і дзвінки.

Сам розмова повинна укластися в 10 хвилин. Головне для майбутнього пенсіонера — зібрати повний пакет необхідних документів. Вичерпний перелік їх великий, він залежить від виду призначається пенсії та особливостей біографії кожної людини.

У регламенті, крім самого переліку, є докладні роз’яснення, як правильно заповнювати документи. Коли приходить час безпосереднього візиту до відділення ПФР, заявнику корисно знати, що на очікування в черзі, щоб потрапити до свого інспектора, документ відводить не більше 50 хвилин. Ще максимум 50 хвилин може піти на перевірку пакету документів, реєстрацію заяви та необхідні роз’яснення. Заява, подана особисто, реєструється у день прийому.

На руки заявнику видається розписка-повідомлення, в якій зазначається, які ще документи потрібні (якщо їх бракує). Крім того, регламент передбачає можливість оформлення пенсії за допомогою подачі заяви листом і через Інтернет. Заява про призначення трудової пенсії має бути розглянуто не пізніше ніж через 10 днів з дня прийому та реєстрації або з дня подання додаткових документів, — звертають увагу на важливі деталі у Пенсійному фонді. — Якщо до заяви додані не всі необхідні документи, то громадянину роз’яснюється, що буде потрібно зібрати і донести до фонду додатково. Якщо такі документи будуть представлені у відділення фонду не пізніше ніж через три місяці, днем звернення за трудовий пенсією вважатиметься день прийому заяви.

Це важливо, оскільки трудова пенсія призначається з дня звернення (прийому заяви), але не раніше ніж з дня виникнення права на неї, тобто з дня, коли громадянин досягає пенсійного віку. З цього правила є винятки — трудова пенсія в деяких випадках може призначатися і раніше дня звернення. Зокрема, якщо громадянин звернувся за призначенням трудової пенсії по старості протягом першого ж місяця після звільнення з роботи, то розрахунок йому буде зроблений з дня, наступного за днем звільнення, пояснюють в ПФР.

Також заднім числом може бути оформлена трудова пенсія по інвалідності, якщо громадянин звернувся за її призначенням не пізніше ніж через 12 місяців з дня визнання його інвалідом. Аналогічне правило діє і щодо тих, хто оформляє пенсію по втраті годувальника. Подати заяву потрібно не пізніше ніж через 12 місяців з дня смерті годувальника.

При перевищенні цього терміну пенсія буде призначена на 12 місяців раніше дня, коли було подано заяву. Крім деталізації самої процедури призначення різних видів пенсій, регламент врахував і такі важливі для літніх людей моменти, як обладнання приміщень Пенсійного фонду.

Мета — зробити процес оформлення пенсії максимально прозорим і комфортним. У відділеннях фонду має бути встановлено обладнання для формування електронної черги, матися стільці або крісла для відпочинку. Передбачено також, що туалети повинні бути доступні навіть інвалідам на візках. Але найголовніше — входячи в будівлю фонду, відвідувачі повинні отримати максимум корисної та наочної інформації прямо в холах і коридорах — не тільки на стендах, а й за допомогою комп’ютерів, обладнаних довідково-правовими системами.

Звичайно, регламент розписує, як повинні працювати відділення фонду в ідеалі. Поки, на жаль, людям нерідко доводиться стояти в багатогодинних чергах. Крім того, далеко не всім вдається уникнути повторних візитів — для подачі додаткових документів.

Тому до Пенсійного фонду краще звертатися заздалегідь, за 2-3 місяці до дня народження, щоб пенсія була призначена точно в строк, навіть якщо виникнуть непередбачені ускладнення.

Як оформити пенсію?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!