Де Егейське море?

Де Егейське море?

Любов Терещенко, спеціально для сайту Егейському морі водна колиска античності, оспівана Гомером і зберігає дух великих цивілізацій Стародавньої Греції, Риму та Візантії. По Егейському морю ходили кораблі Олександра Македонського, Юлія Цезаря і елліністичного правителя Птолемея. Тут же робили подорожі Цицерон і Клеопатра. Егейське море було названо на честь міфічного царя Афін Егея, який кинувся з скелі в морську безодню.

За античною легендою Син Егея, герой Тесей відправився на острів Крит битися з Мінотавром. Вирушав він на кораблі з чорними вітрилами, взявши з собою на випадок перемоги білі вітрила.

Битва з Мінотавром закінчилася перемогою Тесея, але, повертаючись додому, його корабель наздогнала буря, яка забрала з собою білі вітрила. Коли Егей побачив, що корабель Тесея пливе під чорними вітрилами, він вирішив, що його син загинув. І невтішний батько кинувся зі скелі в море. Існує також інше трактування закінчення легенди, в якій йдеться про те, що після повернення з перемогою додому Тесей ні застигнуть бурею, а всього-навсього забув змінити вітрила з чорних на білі, що і стало причиною загибелі Егея. Егейське море розташоване в північній частині басейну Середземного моря, між Балканським півостровом і Малою Азією.

Загальна площа моря становить 179 000 кв. км. Найбільш глибокі місця в Егейському морі розташовані на північний захід від острова Самос. Тут глибина сягає 1260 м. На північний захід від острова Псара 1040 метрів. На північ від півострова Халкідікі найбільша глибина становить від 600 до 1000 метрів.

На північному сході Егейське море з’єднується з Мармуровим чрез протоку Дарданелли. Потім через протоку Босфор з Чорним морем. Егейське море на півдні омиває острів Крит, на сході берега Малої Азії, на заході берега Балканського півострова.

Узбережжя переважно кам’янисте. Береги оздоблюють невисокі гірські хребти. У Егейське море входить близько 200 островів, найбільші з яких: о. Крит 8336 км о. Евбея 4167 км о. Лесбос 1636 км о. Родос 1398 км о. Хіос 904 км о. Самос 468 км о. Лемнос 476 км Клімат Егейського моря м’який субтропічний, за винятком деяких гірських районів.

Літо спекотне, зима тепла і волога. Клімат формується під впливом багатьох факторів, основними з яких є географічна широта, циркуляція повітряних мас і вітер. Наприклад, в літній час з півночі дмуть вітри етезіі, з боку Африки вітри Сирокко, що несуть з собою величезну кількість пилу і піднімають температуру повітря над поверхнею води до 40 `С. Взимку випадає велика частина річних опадів.

Сніг буває рідко і швидко тане. Найнижча температура найчастіше спостерігається на півночі в лютому і становить від 9 до 10 `С. Температура води на поверхні протягом року коливається від 12 до 27 `С, проте в зимовий час в північних районах температура води може опускатися до 5` С. Ранньою весною і восени часто бувають шторми, які утворюються в результаті циклонів, що йдуть з північної частини Атлантичного океану через Європу і Малу Азію.

Туристичний сезон на Егейському морі триває 7 місяців, з квітня по серпень. Найбільш сприятливий час для відпочинку починається з кінця весни і триває до середини осені. Вода в Егейському морі прозора, оскільки містить маленьку кількість детриту неживих органічних речовин. Тому при пірнанні видимість становить від 10 до 30 метрів.

Дно Егейського моря вкрите білим піском, на якому росте яскраво-зелена морська трава. Найбільш поширений вид морських рослин, переважно утворює донний ландшафт, це Посідоній. Вона має потужну кореневу систему і короткі стебла з жорсткими шорсткими листям. На цих листках мешкає безліч дрібних живих організмів молюсків і ракоподібних.

Посидонія становить основний раціон харчування морських черепах, яких можна часто зустріти на морських лугах. В Егейському морі мешкає багато видів молюсків.

Серед них равлики Тріціі і каракатиці Сепіони. На пляжах іноді можна знайти частково закопати в пісок каракатицю, яку відрізняє неймовірний за красою перелив фарб на покриві мантії.

Цікавим мешканцем Егейського моря є вид молюска морське блюдечко. Цей молюск присмоктується до скель, а його обтічна форма тіла допомагає витримувати удари хвиль. Харчуються морські блюдечка травою, яка наростає на скелі.

Крім цього в Егейському морі мешкають актинії, морські їжаки, раки-пустельники, помаранчеві губки, відомі також під назвою морська люлька. З риб найбільш поширені карасі-ласкирь, собачки, морські зеленушки, атерини, группери, стрепа, сальпи, риби-клоуни, риби-папуги і кам’яні окуні, які віддають перевагу плавати на мілководді. Оскільки вода в Егейському морі чиста і тепла, більшість риб запливають сюди для нересту. Представниками ссавців в Егейському морі є дельфіни-білобочки.

Іноді сюди з Середземного моря запливають кити. Котяча акула представляє рідкісний вид хижаків, що мешкає в цих водах.

Вона віддає перевагу полювати на мілководді, поїдаючи дрібних риб, крабів і молюсків.

Де Егейське море?

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями!